Peki Nedir Bu Minimalizm ?

Peki Nedir Bu Minimalizm ?

Peki Nedir Bu Minimalizm ?

Bir edebiyat akımının ismiymiş gibi algılanıyor olabilir, fakat minimalizm aslında modern dünyamızın yeni yaşam tarzı! Peki, nedir bu minimalizm? Ne yaptığımızda bir minimalist oluyoruz? Gelin hep birlikte bir göz atalım. Minmalizm nedir ve nasıl bir felsefeye sahip görelim. Hazırsanız başlıyoruz.(Çok mu hızlı bir giriş oldu ne? 🙂

Minimalizm, sözlükte ‘’bir şey için gerekli en az veya en küçük miktar’’ şeklinde tanımlanıyor. Peki, bu miktar kime göre belirleniyor ve minimalizmin kurallarını kim yazıyor? Çok basit tüm bu sınırlamaları ve miktarı sen belirliyorsun. Evet, yanlış okumadın ‘’sen’’ başroldesin ve hayatının neredeyse bütün kararlarını sen veriyorsun. Senin için ne gerekli, ne kadar gerekli, ihtiyaçların nedir en iyi sen bilirsin. İşte minimalizm bu soruları kendine sorarak başlayan ve daha sonra bir yaşam tarzına dönüşen bir ihtiyaç analizidir.

Sana ne lazım?  Ne kadarı gerçekten lazım? Tarzı soruları kendine sorup elindeki eşyaları, hayatındaki fazlalıkları yavaş yavaş azaltma sürecidir. Bu süreç biraz zaman alabilir fakat sonunda bir bakmışsın ki aslında hayat ‘’az’’la daha kolay ve daha yaşanılabilir.

Bu kadar tanım yeter bence biraz da uygulama kısmına değinelim şimdi!

Peki Nedir Bu Minimalizm ?
Peki Nedir Bu Minimalizm ?

Peki Nedir Bu Minimalizm ? Minimalizm hareketi için öncelikle dediğimiz gibi bir ‘’ihtiyaç analizi’’ yapman lazım. Dolabının karşısına geç ve ‘’Ben bunca kıyafetle ne yapıyorum?’’ sorusunu kendine sor, bu adım biraz zaman alabilir. Giymediklerini, fazlalıklarını ayıklamak zor olsa da bunu denemekte fayda var!  Bir diğer önemli adım da evdeki ‘’çok da gerekli olmayan’’ eşyalar, bunları tek tek sayamam çünkü başta da belirttiğim gibi bu biraz bireysel bir analiz. Benim için gereksiz bir eşya senin için olmazsa olmazdır,  kim bilir? O yüzden bolca zamanımız olan bu günlerde evine, hayatına, dolabına hatta çantana bir göz at ve seni yoran, sana ağırlık yapan yüklerinden kurtul! İşte tüm bu adımları yapıp daha sade bir hayatı seçen insanlara ‘’minimalist’’ denir.

Peki Nedir Bu Minimalizm ?
Peki Nedir Bu Minimalizm ?

Çok havalı değil mi? Modern dünyanın bize gerekli ve önemli diye nüks ettiği pek çok şey aslında fazlalık(mış). Ne güzel söylemiş Franz KAFKA ‘’Huzur mu istiyorsun? Az EŞYA Az İnsan ‘’ tıpkı bu alıntıdaki gibi aslında biz insanlar daha az ile daha çok mutluyuz.  Modern çağın streslerinden uzaklaşmak istiyorsan sen de bir minimalist olabilirsin! Birazcık da olsa sade bir yaşam sana pek çok güzelliği fark ettirecektir. Daha önce kaçırdığın güzel anları, biraz yavaşlamanı ve kendi sadeliğin kollarına bırakmanı sağlayacak.

Peki Nedir Bu Minimalizm ? Tamamen hayattan ve toplumdan soyutlamak değil minimalizm, aksine hayatın ahengini yakalayıp elindeki küçük şeylerle mutlu olmayı öğretir. Kendine zaman tanı ve hayatındaki fazlalıkları yavaş yavaş çıkar, emin ol sonunda daha çok mutlu olacaksın. Pek tabi daha az stresin de olacak ki bu sanırım en cazip getirisi. Hadi o zaman fazlalıklardan kurtulmak için ilk adımı atalım. Kıyafet dolaplarımızın başına! 🙂

Sağlıkla kalın…

Peki Nedir Bu Minimalizm ?

Emine YAVUZ

Peki Nedir Bu Minimalizm ?
Peki Nedir Bu Minimalizm ?

BİZİ TAKİP EDİN

Yorumlar kapalı.

Shopping Cart