Sitenin sahibi olduğunuzu doğrulama

Doğrulama nedir?

Doğrulama, sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz sitenin sahibi olduğunuzu kanıtlama işlemidir. Sahipliği onaylamamız gerekir; çünkü, bir site veya uygulama için doğrulamadan geçtiğinizde Google Arama verilerine erişiminiz olur ve bu sitenin Google Arama’daki varlığını etkileyebilirsiniz.

Doğrulama işlemi, belirli bir kullanıcının belirli bir mülkü kontrol edip edemediğini onaylar. Her Search Console mülkünün en az bir doğrulanmış sahibi olmalıdır. Bununla birlikte, mülk sahibi sayısı birden fazla olabilir.

Herhangi bir siteyi Search Console’a bir mülk olarak ekleyebileceğinizi, ancak bu mülkün sahipliğini doğrulayana (veya bir sahip mülkle ilgili hakları size verene) kadar bunu Search Console’da kullanamayacağınızı unutmayın. Örneğin, www.wikipedia.org’u Search Console hesabınıza bir mülk olarak ekleyebilirsiniz ancak bir Wikipedia geliştiricisi sahipliği kanıtlamanıza yardımcı olana (veya bir Wikipedia Search Console mülk sahibi sizi Search Console mülküne kullanıcı olarak ekleyene) kadar buna erişemezsiniz.

Mülk nedir?

Search Console’da mülk terimi, sahibi olduğunuz bir siteyi veya uygulamayı belirtir. Mülkünüzle ilgili olarak yeniden tarama isteğinde bulunma veya mülkünüze ilişkin Google Arama verilerini (ör. Google Arama istatistikleri ya da tarama hataları) görüntüleme gibi işlemlerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Web sitesini doğrulama

 1. Yeni bir site ekleyin veya mülk seçici çubuğundan doğrulanmamış bir mülk seçin.
 2. Aşağıda listelenen doğrulama yöntemlerindenbirini seçin ve talimatları uygulayın. Tüm doğrulama yöntemleri tüm özellikler için kullanılamaz; doğrulama sayfasında kullanılabilecek ve siteniz için önerilen yöntemler listelenir.Birden çok kişi bir siteyi aynı veya farklı yöntemleri kullanarak ekleyip doğrulayabilir. Aynı yöntemi kullanıyorsanız diğer sahiplerin doğrulama jetonlarının üzerine yazmadığından emin olun.

  İlave doğrulama yöntemleri ekleme

  Doğrulama sayfasına ilave doğrulama yöntemleri ekleyebilirsiniz. Mevcut doğrulama yöntemlerinizden birinin başarısız olması durumunda (örneğin, birisi web sitenizdeki bir şablonu değiştirir ve Analytics etiketiniz kaybolursa veya bir nedenle HTML doğrulama dosyasına erişilemezse) bunu yapabilirsiniz.

  Fazladan doğrulama yöntemi eklemek için mülkün Ayarlar sayfasını ziyaret edin ve Sahiplik doğrulaması’nı tıklayın.

  Doğrulama ne kadar sürer?

  Google, doğrulama yönteminiz için uygun bir yolla (örneğin, sitenizdeki bir HTML etiketinin varlığını kontrol ederek) doğrulamanızın geçerli olup olmadığını düzenli bir şekilde kontrol eder. Doğrulama artık onaylanamıyorsa belirli bir ek yayınlanma süresinden sonra ilgili mülke ilişkin izinlerinizin süresi dolar.

  Doğrulanmış tüm sahipler mülke erişimini kaybederse, mülkle ilgili yetki verilmiş tüm sahipler (doğrulanmış bir sahip tarafından eklenen sahipler), kullanıcılar ve ortaklar, Search Console mülküne erişimlerini kaybeder.

  Verileri ne zaman görmeye başlayacağım?

  Bir mülke ilişkin veriler, Search Console mülkü olarak ilk yüklediğiniz zamandan itibaren toplanır. Doğrulamada ara verilmesi, genellikle veri toplamada boşluk oluşmasına neden olmaz.

  Site sahibimizi kaybettik!

  Sitenizin doğrulanmış sahibi ayrılırsa veya doğrulanmış sahibin kim olduğundan emin değilseniz başka bir site sahibini doğrulayın. Yeni sahip, söz konusu site için doğrulanmış tüm sahiplerin ve kullanıcıların listesini ve her sahip için kullanılan doğrulama yöntemini görebilir. Ardından isterseniz doğrulama jetonunu kaldırarak (örneğin, HTML etiketi ile doğrulanmış sahipler için siteden HTML etiketini kaldırma) önceki sahiplerin doğrulamasını iptal edebilirsiniz Daha fazla bilgi için Sahip ekleme veya kaldırmakonusuna bakın.

Shopping Cart